Výborná rajská polévka, kterou miluju už od dětství. Základem je kvalitní masový nebo alespoň zeleninový vývar a rajčatový protlak. Čím kvalitnější protlak bude, tím méně ho budete potřebovat. Pokud použijete rajčatové pyré, bude ho potřeba více, než 100 g.
Polévka je obohacena o výborné knedlíčky z vajíček a dětské krupice. Někdo dává do rajské písmenka, nebo jiné těstoviny. U nás se vždy dělali jen tyhle knedlíčky a bez nich, by to nebylo ono.
Recept je zhruba na 5 porcí.
Budeme potřebovat
- 50 g másla
- 1 lžíce oleje
- 2 lžíce mouky
- 2 litry vývaru
- 140 g rajčatového protlaku
- 1 větši nebo 2 menší cibule
- 3 menší bobkové listy
- 14 kuliček nového koření
- cukr
- sůl
- skořice
Knedlíčky
- 1 vejce
- špetka soli
- 100 ml vody
- 200 g dětské krupice nebo hrubé mouky
Postup
- Pokud nemáte v ledničce odložený masový vývar, doporučuji udělat alespoň zeleninový. Je za hodinku hotový a polévka pak chutná daleko lépe. Do zeleninového vývaru dávám nejčastěji petržel, celer, mrkev, cibuli, česnek, pár kuliček nového koření a sůl. Pokud vím, že zeleninový vývar budu dávat právě do rajské polévky, přidám více mrkve. Vývar pak bude sladší a rajská se poté nebudu muset moc doslazovat.
- Cibuli si nakrájím na jemno, dám do hrnce spolu s olejem a restuju.
- Jakmile nám začne cibule chytat barvu, osolíme ji a přidáme lžici cukru, krátce zarestujeme a přidáme protlak.
- Protlak restujeme, bude pak mít lepší, výraznější chuť a nebude tak kyselí.
- Poté přidáme máslo a mouku a 2 minuty restujeme. Zalijeme studeným vývarem, nevzniknou nám tak v polévce moučné hrudky.
- Do polévky přidáme nové koření a bobkový list. Polévku vaříme alespoň 15 minut, aby se nám tam koření stihlo rozvonět.
- Mezitím si připravíme knedlíčky.
- Vajíčko si rozšleháme, přidáme vodu, sůl a dětskou krupici. Směs potřebuje občas víc vody, někdy víc mouky, tak se snažte pocitově vytvořit hustší těsto. Směs zamícháme a necháme tak. Krupice nám ještě postupně vsákne vodu. Pokud by se vám i tak směs zdála příliš řídká, přidejte krupici, nebo naopak zřeďte vodou.
- Polévku přecedíme, aby jsme v ní neměli kousky cibule a koření. Dochutíme solí a cukrem a skořicí. Dáme na nejvyšší plamen, aby nám začala vřít.
- Do vřící polévky začneme postupně pomocí lžíce dávat knedlíčky. Knedlíčky nám v polévce ještě nabobtnají, takže je neděláme příliš velké. Na špičku polévkové lžíce si nabereme těsto a lžíci vložíme do polévky, knedlíček nám tak samovolně sklouzne ze lžíce. A takhle postupujeme dokud nejsou v polévce všechny knedlíčky.
- Jakmile nám všechny knedlíčky vyplavou napovrch, polévka je hotová a můžeme ji sundat s plotny.



