U nás se tomu říká spíše vdolek. Vlastně ani nevím proč, ale je to pro mě docela zažitý pojem. Takže až se bude v textu objevovat, tak se nebojte, pořád bude řeč o výborné kynuté buchtě na plech.
Babička nás už od mala pravidelně zásobovala kynutýma vdolkama – rybízové, jahodové, trnkové s makem. Většinou to bylo z ovoce, které jim právě dozrávalo na zahradě. A já se jich nikdy nemohla nabažit. Když jsme šli pomáhat kopat brambory, nejvíc jsem se těšila právě na odměnu v podobě ovocného vdolku. Jenomže, co vám budu povídat, mně to nestačilo a měla bych je nejraději každý den, a proto jsem babičku poprosila o recept. Bohužel jsem moc neuspěla. Né, že by mi babička recept dát nechtěla, jenže ona všechno dělala od oka a na to já si moc netroufala. 😀
Léta plynula, já vyzkoušela několik receptů z internetu, ale žádný nebyl jako ten od babičky. Vzala jsem tužku, papír, sedla jsem na kolo a frčela k babičce. Tentokrát jsem se na babičku připravila a rovnou se ptala: „Mouka – hladká, polohrubá? Tuk – olej, máslo? Vajíčko – celé, jen žloutek nebo žádné?“
Dostala jsem pár zkušených rad a začala jsem testovat poměry. Snad jsem se alespoň trošku přiblížila k receptu, který má babička. Podle mě pokus dopadl určitě lépe, než recepty z internetu. A možná jediné, co k dokonalému receptu chybí, je právě babiččina zkušená ruka. Ale tu snad za pár let budu mít taky. 🙂
I když vdolek už zvládnu sama, tak babičko, na ten tvůj NEJLEPŠÍ, se vždycky ráda stavím! ♥
Těsto:
- 500 g polohrubé mouky
- 80 g másla
- 300 ml plnotučného mléka
- 2 žloutky
- 30 g droždí
- 120 g cukr krystal
- špetka soli
- vanilka
- citronová kůra
Ovoce:
- 1 kg vypeckovaných trnek
Maková posypka
- 100 g mletý mák
- 120 g cukr moučka (upravit si můžete podle kyselosti trnek)
Postup
- Do menší misky si rozdrobíme droždí, přidáme lžičku cukru a lžíci mouky.
- Mléko si ohřejeme v kastrůlku. Mělo by mít tělesnou teplotu. Takže když provede zkoušku prstem, mléko nás nebude ani pálit, ani studit. Pokud zkusíme teploměrem, teplota by měla být někde kolem 36-37°C.
- Část mléka (zhruba 80 – 100 ml) nalijeme do misky s droždím, promícháme (vznikne nám kašička) a necháme zhruba 10 – 15 minut na teplém místě vykynout.
- Do velké mísy prosejeme mouku, přidáme sůl, zbytek cukru, vanilku, rozpuštěné máslo, žloutky, vzešlé droždí, zbytek mléka a zaděláme těsto. Těsto je dobře zadělané, když se nelepí na stěny mísy.
- Mísu přikryjeme útěrkou a necháme na teplém místě kynout do dvojnásobných rozměrů, bude to trvat zhruba hodinu.
- Troubu si předehřejeme na 180°C.
- Vykynuté těsto si rozválíme na velikost plechu. Já použila plech o rozměrech 36 x 30 cm.
- Těsto si opatrně přeneseme na plech vyložený pečicím papírem.
- Omyté a vypeckované trnky poklademe na těsto.
- Mák smícháme s cukrem a takto přichystanou směsí posypeme trnky.
- Vdolek necháme ještě 15 minut kynout na kuchyňské lince, poté pečeme na 180°C (program pečení – vrch spodek) zhruba 30 – 40 minut.